ساخت یک برنامه پیشرفت و توسعه فردی در 4 قدم

ما معمولا در در مورد شغل و پیشرفت خودمان زیاد فکر می کنیم. این تفکرات مثل یک رودخانه دائماً در جریان است. اما اگر در رودخانه شنا می کنید، هر چند وقت یکبار باید نفس بکشید و برنامه ریزی مانند نفس گرفتن است. نویسنده مقاله می گوید :"دو ماه پیش وقتی روند ثابت 10 ساله ام را شکستم و هیچ شغل و ایده ای نداشتم. خستگی از حرکت یکنواخت و بدون استراحت باعث شد یک مرخصی یک ماهه بگیرم، نگاهی به اطراف انداختم و در واقع در مورد حرکت بعدی خیلی فکر کردم تا اینکه ایده و برنامه من شکل گرفت." چرا همه ما به یک برنامه پیشرفت فردی احتیاج داریم؟ تصور کنید اگر از یک پیمانکار بخواهید خانه جدید شما را بسازد و پیمانکار بگوید "ما به نقشه احتیاج نداریم." شما می پذیرید ؟ پس چرا در مورد معماری زندگیمان بدون نقشه جلو می رویم؟ بیشتر اوقات ما آرزوها و رؤیاها را در سر می پرورانیم، این برنامه به شما کمک می کند بفهمید با خصوصیاتی که دارید، چگونه می توانید به جایی که می خواهید برسید. این کار به تفکر شما شفافیت می بخشد و دقیقاً می دانید که می خواهید کجا باشید. علاوه بر این ، به شما آرامش می بخشد که به طور روزانه در مسیر صحیح قرار می گیرید. تلاشها دیده می شوند و تصمیم گیری آسان تر خواهد شد ، چون یک معیار واضح خواهید داشت. جیم روون ، کارشناس پیشرفت شخصی می گوید: "وقتی به افراد موفق نگاه می کنید ، تقریباً همیشه طرحی از موفقیت آنها کشف خواهید کرد. این پایه و اساس موفقیت است. " و من کاملا موافقم. چگونه می توانیم برنامه پیشرفت خود را بسازیم؟ روند ساخت برنامه شما می تواند زمان زیادی را ببرد. این کاملاً طبیعی است و نباید در آن عجله کنید. با این حال ، ایده خوبی است که مهلتی را در ذهن خود تعیین کنید.
مرحله 1
برای ساختن برنامه پیشرفت شخصی خود، به آنچه در طرف دیگر است نگاه کنید. به زندگی آینده خود فکر کنید. یک بازه زمانی را انتخاب کنید که معقول شما باشد. مثلا اگر 20 ساله هستید ، نگاهی به 3 یا 5 سال آینده کافی است. هر چه سن شما بالاتر می رود، مدت زمان برنامه ریزی شما طولانی تر است. اکنون زندگی خود را در 3 سال آینده تصور کنید و روز خود را به صورت تخیلی طی کنید:
اولین فکری که صبح از ذهن شما می گذرد چیست؟
دلیل خارج شدن از رختخواب چیست؟
روز شما چگونه شکل گرفته است؟
محل کار شما چیست؟ آنجا چه میکنید؟
چقدر وقت خود را با دوستان و خانواده می گذرانید؟
چه چیزی باعث می شود در پایان روز احساس موفقیت کنید؟
چه چیزی باعث می شود انرژی شما زیاد شود و چه چیزی انرژی شما را هدر می دهد؟
حالا یک قدم به عقب بردارید و مرور کنید. چیزهایی که باعث موفقیت شما می شود چیست؟ این به شما کمک می کند معیارهای خود را تعیین کنید. به هر طریقی که می توانید نقشه آنها را بکشید. بهترین روش این کار برای من استفاده از یک نقشه ذهن با چندین گره اصلی برای هر یک از اهمیتهای زندگی شما است. می توانید این کار را با 2-3 گره برای زمینه های حرفه ای ، شخصی و اجتماعی حفظ کنید یا آن را با جزئیات بیشتری بیان کنید، مثل عاطفه، جسم، معنویات، ازدواج، والدین، سرگرمی، سفر و ..... هر چیزی که برای شما مهم است باید در اینجا بیاید. بعد از اینکه نقاط اصلی را به عنوان گره های اصلی انتخاب کردید، نقشه ذهن خود را با درج چندین گره فرعی تکمیل کنید که باعث موفقیت در آن زمینه خاص می شوند. نتیجه نهایی این ذهنیت را به شما می دهد که باید روی چه نقاطی تمرکز کنید.
مرحله 2: نقاط قوت و زمینه هایی که برای بهبود دارید بیان کنید.
شما یک پین را در جایی که می خواهید بروید قرار داده اید، خوب حالا بگذارید ببینیم وسایل پیشروی چیست. ابتدا به آنچه تاکنون برایتان اتفاق افتاده است، بیاندیشید. نقاط قوت و مهارت های که در ارتباط با رسیدن به رویایتان دارید چیست؟ به عنوان مثال اگر شما بخواهید وارد یک زمینه کاری جدید شوید، مهارت های فعلی شما کمک می کند تا با سرعت بیشتری به آن صنعت وارد شوید. سپس لیستی از مهارتهای مورد نیاز برای شروع کارتان ایجاد کنید که شما را به اهدافتان نزدیکتر می کند. در مورد افرادی که می توانید با آنها ارتباط برقرار کنید فکر کنید، چه کسی می تواند در این راه به شما کمک کند. در این مرحله شما لازم نیست که بیش از حد دقیق باشید، به این کار به عنوان یک طوفان مغزی نگاه کنید. در نهایت شما فقط باید یک نقشه چهار ربع را ترسیم کنید و از هر قسمت برای نقاط قوت ، ضعف ، فرصت ها و تهدیدهای خود استفاده کنید.
مرحله 3: برنامه خود را بسازید.
پس از یک ایجاد یک نقشه برای جهت دهی روشن به افکار، جال بیایید جزئیات را بررسی کنیم. نکته اصلی این است که به اقدامات مشخص برای آینده دست یابیم. شما با تنظیم پروژه ای خاص شروع می کنید. برای انجام آن به چه کاری نیاز دارید؟ به چه منابعی نیاز دارید؟ کتاب هایی برای خواندن ، دوره های آموزشی ، ابزارهایی برای اشتراک … چه افرادی به شما کمک می کنند تا این کار را انجام دهید؟ دوستان ، مربیان و غیره. موفقیت چگونه به نظر می رسد؟ معیارهای خاص برای اندازه گیری آن تعیین کنید. بازه زمانی چیست؟ یا در یک مهلت کلی یا نقاط عطف برای قسمتهای مختلف پروژه قرار دهید. شما با یک ایده کامل در مورد آنچه باید انجام شود و نحوه انجام آن، کار را به پایان می رسانید.
مرحله 4: نقد و بررسی کنید.
رئیس جمهور آیزنهاور یک بار گفت: "برنامه ها بی فایده هستند ، اما برنامه ریزی ضروری است." اهمیت یک برنامه پیشرفت فردی در به دست آوردن شفافیت است که در پاسخ به سؤالات مربوط به آینده شما حاصل می شود. اما این برنامه در سنگ مدفون نشده است! از این گذشته ، زندگی سریع تغییر می کند و ما باید با آن تغییر کنیم. به همین دلیل بررسی و انطباق همواره مهم است. بررسی ها می توانند به صورت ماهانه انجام شوند. اطمینان حاصل کنید که جایزه خود را نگه دارید و به خود یادآوری کنید که چرا کارهای خود را انجام می دهید. بینایی خود را بارگیری کنید ، نقشه ذهن خود را بررسی کنید. اما بعد از آن فقط روی کارهایی که باید طی سه ماهه بعدی انجام شود تمرکز کنید. در غیر این صورت، ممکن است در دریای افکار و ایده هایتان غرق شوید و هرگز به انجام کاری نپردازید. اگر برخی از پروژه ها دیگر معنی ندارند، دریغ نکنید که آنها را از برنامه پیشرفت خود حذف کنید. از تطبیق این طرح با علایق جدید یا تغییر شرایط کوتاهی نکنید.
تونی رابینز می گوید : "به تصمیمات خود پایبند باشید ، اما در رویکرد خود انعطاف پذیر باشید."
استفاده از مطالب وب سایت، تنها با ذکر نام puzzleit.ir بلامانع است.


نویسنده/مترجم : puzzleit.ir
منبع : http://www.enhancv.com
تاریخ درج : 1398/06/10
کلمات کلیدی : موفقیت، برنامه ریزی، پیشرفت

چطور می تونیم کمکتون کنیم ؟

با ما تماس بگیرید

0933 415 96 64


info@puzzleit.ir - puzzleit.ir@gmail.com

یا فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

 
 


فارس - شیراز. کلیه حقوق مادی و معنوی، برای وب سایت puzzleit.ir محفوظ می باشد.